LQG15HH56NJ02D
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
LQG15HH56NJ02D
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 56 nH 5 % 250 mA 820 mΩ
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1 mm
Width500 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Height500 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency800 MHz
TypeMultilayer
Q Factor8
Current Rating250 mA
DC Resistance (DCR)820 mΩ
Test Frequency100 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
ShieldingUnshielded
Inductance56 nH
Core MaterialAir
RMS Current (Irms)250 mA
Max DC Current200 mA
Series Resistance820 mΩ