LQG15HS1N8S02D
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
LQG15HS1N8S02D
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 1.8 nH 0.3 nH 950 mA 100 mΩ
ParameterValue
Tolerance0.3 nH
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length990.6 µm
Width508 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Height500 µm
PackagingReel
Depth550 µm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency6 GHz
TypeMultilayer
Q Factor8
Current Rating950 mA
DC Resistance (DCR)100 mΩ
Test Frequency100 MHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 days ago)
ShieldingUnshielded
Inductance1.8 nH
Core MaterialAir
RMS Current (Irms)950 mA
Max DC Current300 mA
Series Resistance80 mΩ
DC Current300 mA