LQG15HS6N8J02D
Mfr.Part #:
LQG15HS6N8J02D
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0402(1005 Metric) SMD/SMT 6.8 nH 5 % 600 mA 240 mΩ
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.56 mm
Length1 mm
Width508 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance220 mΩ
Height500 µm
PackagingReel
Depth550 µm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency4.5 GHz
Q Factor8
Current Rating600 mA
DC Resistance (DCR)240 mΩ
Test Frequency100 MHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 days ago)
ShieldingUnshielded
Inductance6.8 nH
Core MaterialAir
RMS Current (Irms)600 mA
inductance tolerance5 %
Max DC Current300 mA
Series Resistance220 mΩ
DC Current300 mA