
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 2 mm |
| Length | 3.175 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Resistance | 1.118 Ω |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 200 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 60 |
| Current Rating | 180 mA |
| DC Resistance (DCR) | 860 mΩ |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 880 nH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 180 mA |
| Max DC Current | 180 mA |
| Series Resistance | 1.118 Ω |
| DC Current | 180 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40848
Ext.Price$0.40848
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40848 | $0.40848 |
| 10 | $0.32880 | $3.28800 |
| 25 | $0.30141 | $7.53525 |
| 50 | $0.27630 | $13.81500 |
| 100 | $0.25327 | $25.32700 |
| 300 | $0.23817 | $71.45100 |
| 500 | $0.22397 | $111.98500 |
| 1000 | $0.21224 | $212.24000 |
