
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 1.7 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 2.4892 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 44.990693 mg |
| Self Resonant Frequency | 15 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 170 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 Ω |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 47 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 170 mA |
| Max DC Current | 170 mA |
| Series Resistance | 1.69 Ω |
| DC Current | 170 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 4008
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.11798 | $1.17980 |
| 50 | $0.10676 | $5.33800 |
| 100 | $0.09660 | $9.66000 |
| 500 | $0.08764 | $43.82000 |
| 1000 | $0.07951 | $79.51000 |
| 3000 | $0.07486 | $224.58000 |
| 5000 | $0.07048 | $352.40000 |
| 10000 | $0.06635 | $663.50000 |
