LQH3NPN4R7MJRL
Mfr.Part #:
LQH3NPN4R7MJRL
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 3.00mmL×3.00mmW×1.10mmH SMD/SMT 4.7 µH 20 % 1.18 A 144 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)1.2 mm
Length2.9972 mm
Width2.9972 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)1212
Case Code (Metric)3030
Composition(Kit Type)Wirewound
Height900 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
Weight51.000792 mg
Self Resonant Frequency40 MHz
Current Rating1.18 A
DC Resistance (DCR)144 mΩ
Test Frequency1 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 week ago)
ShieldingShielded
Ambient Temperature Range High105 °C
Inductance4.7 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)1.58 A
Max DC Current1.18 A
Series Resistance144 mΩ
Saturation Current1.18 A