LQH43MN561J03L
Mfr.Part #:
LQH43MN561J03L
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 1812(4532 Metric) SMD/SMT 560 µH 5 % 70 mA 14.5 Ω
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)2.8 mm
Length4.5 mm
Width3.2004 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)1812
Case Code (Metric)4532
Composition(Kit Type)Wirewound
Height2.6 mm
PackagingReel
Depth3.4 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency2.7 MHz
TypeWirewound
Q Factor40
Current Rating70 mA
DC Resistance (DCR)14.5 Ω
Test Frequency1 kHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
ShieldingUnshielded
Inductance560 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)70 mA
Max DC Current70 mA
Series Resistance14.5 Ω
DC Current70 mA