LQH55DN6R8M03L
Mfr.Part #:
LQH55DN6R8M03L
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 2220(5650 Metric) SMD/SMT 6.8 µH 20 % 2 A 74 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)5 mm
Length5.7 mm
Width5.0038 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature80 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)2220
Case Code (Metric)5750
Number of Pins2
Resistance74 mΩ
Composition(Kit Type)Wirewound
Height4.7 mm
Depth5.3 mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHCNo SVHC
Self Resonant Frequency25 MHz
Current Rating2 A
DC Resistance (DCR)74 mΩ
Test Frequency1 MHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
ShieldingUnshielded
Inductance6.8 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)2 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current2 A
Series Resistance74 mΩ
DC Current2 A