LQM18PN2R2NC0L
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
LQM18PN2R2NC0L
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0603(1608 Metric) SMD/SMT 2.2 µH 30 % 700 mA 300 mΩ
ParameterValue
Tolerance30 %
Height - Seated (Max)0.56 mm
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Height500 µm
Self Resonant Frequency50 MHz
Current Rating700 mA
DC Resistance (DCR)300 mΩ
Test Frequency1 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
ShieldingShielded
Inductance2.2 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)700 mA
Max DC Current700 mA
Series Resistance300 mΩ