
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 900 µm |
| Depth | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 30 MHz |
| Current Rating | 800 mA |
| DC Resistance (DCR) | 288 mΩ |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 4.7 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 800 mA |
| Max DC Current | 800 mA |
| Series Resistance | 288 mΩ |
| DC Current | 800 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Packaging | Reel |
| Type | Multilayer |
Stock: 1842
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14534
Ext.Price$0.14534
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14534 | $0.14534 |
| 10 | $0.07267 | $0.72670 |
| 50 | $0.06627 | $3.31350 |
| 100 | $0.06043 | $6.04300 |
| 500 | $0.05446 | $27.23000 |
| 1000 | $0.04908 | $49.08000 |
| 3000 | $0.04484 | $134.52000 |
| 5000 | $0.04096 | $204.80000 |
