LQP03TN1N3C02D
Mfr.Part #:
LQP03TN1N3C02D
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0201(0603 Metric) SMD/SMT 1.3 nH 0.2 nH 600 mA 150 mΩ
ParameterValue
Height - Seated (Max)0.33 mm
Length609.6 µm
Width304.8 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0201
Case Code (Metric)0603
Composition(Kit Type)Thin Film
Height300 µm
PackagingReel
Depth330 µm
Lead FreeLead Free
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency17 GHz
TypeThin Film
Q Factor14
Current Rating600 mA
DC Resistance (DCR)150 mΩ
Test Frequency500 MHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 days ago)
ShieldingUnshielded
Inductance1.3 nH
Core MaterialNon-Magnetic
RMS Current (Irms)600 mA
Max DC Current600 mA
Series Resistance150 mΩ
DC Current600 mA
Schedule B8504500000
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago)
Tolerance0.2 nH