LQP03TN20NJ02D
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
LQP03TN20NJ02D
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0201(0603 Metric) SMD/SMT 20 nH 5 % 150 mA 2.3 Ω
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.33 mm
Length609.6 µm
Width304.8 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Composition(Kit Type)Thin Film
Height330 µm
PackagingReel
Depth330 µm
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency2.2 GHz
TypeThick Film
Q Factor12
Current Rating150 mA
DC Resistance (DCR)2.3 Ω
Test Frequency500 MHz
Military StandardNot
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 days ago)
ShieldingUnshielded
Inductance20 nH
Core MaterialNon-Magnetic
RMS Current (Irms)150 mA
Series Resistance2.3 Ω
DC Current150 mA