LQP03TN3N4C02D
Mfr.Part #:
LQP03TN3N4C02D
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 0201(0603 Metric) SMD/SMT 3.4 nH 0.2 nH 450 mA 250 mΩ
ParameterValue
Tolerance0.2 nH
Height - Seated (Max)0.33 mm
Length609.6 µm
Width300 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0201
Case Code (Metric)0603
Composition(Kit Type)Thin Film
Height300 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency7 GHz
TypeThick Film
Q Factor14
Current Rating450 mA
DC Resistance (DCR)250 mΩ
Test Frequency500 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
ShieldingUnshielded
Inductance3.4 nH
Core MaterialNon-Magnetic
RMS Current (Irms)450 mA
Max DC Current450 mA
Series Resistance250 mΩ