
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 5.5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 30 |
| Current | 280 mA |
| Current Rating | 500 mA |
| DC Resistance (DCR) | 140 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 11 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 500 mA |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 500 mA |
| Series Resistance | 140 mΩ |
| DC Current | 500 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 173
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06720
Ext.Price$0.06720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06720 | $0.06720 |
| 10 | $0.03360 | $0.33600 |
| 50 | $0.03088 | $1.54400 |
| 100 | $0.02838 | $2.83800 |
| 500 | $0.02609 | $13.04500 |
| 1000 | $0.02398 | $23.98000 |
| 3000 | $0.02204 | $66.12000 |
| 5000 | $0.02026 | $101.30000 |
| 10000 | $0.01862 | $186.20000 |
