
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.61 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 370 mA |
| Current Rating | 430 mA |
| DC Resistance (DCR) | 210 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 13 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 430 mA |
| Max DC Current | 430 mA |
| Series Resistance | 210 mΩ |
| DC Current | 430 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 6217
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07084
Ext.Price$0.07084
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07084 | $0.07084 |
| 10 | $0.03542 | $0.35420 |
| 50 | $0.03246 | $1.62300 |
| 100 | $0.02974 | $2.97400 |
| 500 | $0.02725 | $13.62500 |
| 1000 | $0.02497 | $24.97000 |
| 3000 | $0.02288 | $68.64000 |
| 5000 | $0.02097 | $104.85000 |
| 10000 | $0.01921 | $192.10000 |
