
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Height - Seated (Max) | 0.61 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 30 |
| Current | 310 mA |
| Current Rating | 460 mA |
| DC Resistance (DCR) | 150 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 15 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 460 mA |
| inductance tolerance | 3 % |
| Max DC Current | 460 mA |
| Series Resistance | 160 mΩ |
| DC Current | 460 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 4087
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.05505 | $0.55050 |
| 50 | $0.05013 | $2.50650 |
| 100 | $0.04565 | $4.56500 |
| 500 | $0.04139 | $20.69500 |
| 1000 | $0.03753 | $37.53000 |
| 3000 | $0.03460 | $103.80000 |
| 5000 | $0.03189 | $159.45000 |
| 10000 | $0.03129 | $312.90000 |
