
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 4.5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 280 mA |
| Current Rating | 370 mA |
| DC Resistance (DCR) | 270 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 19 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 370 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 370 mA |
| Series Resistance | 270 mΩ |
| DC Current | 370 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 3745
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08410
Ext.Price$0.08410
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08410 | $0.08410 |
| 10 | $0.04205 | $0.42050 |
| 50 | $0.03746 | $1.87300 |
| 100 | $0.03337 | $3.33700 |
| 500 | $0.02912 | $14.56000 |
| 1000 | $0.02541 | $25.41000 |
| 3000 | $0.02409 | $72.27000 |
| 5000 | $0.02283 | $114.15000 |
| 10000 | $0.02146 | $214.60000 |
