
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 nH |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 18 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 10 |
| Current | 850 mA |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 30 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 1.5 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| Max DC Current | 1 A |
| Series Resistance | 30 mΩ |
| DC Current | 1 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 3325
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06106
Ext.Price$0.06106
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06106 | $0.06106 |
| 10 | $0.03053 | $0.30530 |
| 50 | $0.02756 | $1.37800 |
| 100 | $0.02488 | $2.48800 |
| 500 | $0.02246 | $11.23000 |
| 1000 | $0.02027 | $20.27000 |
| 3000 | $0.01830 | $54.90000 |
| 5000 | $0.01652 | $82.60000 |
| 10000 | $0.01490 | $149.00000 |
