
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 nH |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 609.6 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 01005 |
| Case Code (Metric) | 0402 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 18 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 20 |
| Current Rating | 1.15 A |
| DC Resistance (DCR) | 65 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 1.7 nH |
| Core Material | Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 1.15 A |
| Max DC Current | 1.15 A |
| Series Resistance | 65 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 108
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08218
Ext.Price$0.08218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08218 | $0.08218 |
| 10 | $0.07362 | $0.73620 |
| 50 | $0.06595 | $3.29750 |
| 100 | $0.05872 | $5.87200 |
| 500 | $0.05228 | $26.14000 |
| 1000 | $0.04765 | $47.65000 |
| 3000 | $0.04343 | $130.29000 |
| 5000 | $0.03959 | $197.95000 |
