
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 520 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 3.5 GHz |
| Q Factor | 25 |
| Current | 270 mA |
| Current Rating | 280 mA |
| DC Resistance (DCR) | 520 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 24 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 280 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 280 mA |
| Series Resistance | 520 mΩ |
| DC Current | 280 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 34398
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06470
Ext.Price$0.06470
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06470 | $0.06470 |
| 10 | $0.03235 | $0.32350 |
| 50 | $0.02978 | $1.48900 |
| 100 | $0.02742 | $2.74200 |
| 500 | $0.02524 | $12.62000 |
| 1000 | $0.02324 | $23.24000 |
| 3000 | $0.02139 | $64.17000 |
| 5000 | $0.01969 | $98.45000 |
| 10000 | $0.01813 | $181.30000 |
