
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 27 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 14 GHz |
| Q Factor | 25 |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 27 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2.2 nH |
| Core Material | Air, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| Max DC Current | 1 A |
| Series Resistance | 27 mΩ |
| DC Current | 1 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 16933
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08486
Ext.Price$0.08486
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08486 | $0.08486 |
| 10 | $0.04243 | $0.42430 |
| 50 | $0.03839 | $1.91950 |
| 100 | $0.03473 | $3.47300 |
| 500 | $0.03099 | $15.49500 |
| 1000 | $0.02765 | $27.65000 |
| 3000 | $0.02623 | $78.69000 |
| 5000 | $0.02489 | $124.45000 |
| 10000 | $0.02362 | $236.20000 |
