
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 nH |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 15 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 20 |
| Current | 750 mA |
| Current Rating | 850 mA |
| DC Resistance (DCR) | 50 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2.7 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 850 mA |
| Max DC Current | 850 mA |
| Series Resistance | 50 mΩ |
| DC Current | 850 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 15351
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08812
Ext.Price$0.08812
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08812 | $0.08812 |
| 10 | $0.04406 | $0.44060 |
| 50 | $0.03994 | $1.99700 |
| 100 | $0.03620 | $3.62000 |
| 500 | $0.03281 | $16.40500 |
| 1000 | $0.02974 | $29.74000 |
| 3000 | $0.02696 | $80.88000 |
| 5000 | $0.02444 | $122.20000 |
| 10000 | $0.02215 | $221.50000 |
