
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.61 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 609.6 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 3.5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 540 mA |
| DC Resistance (DCR) | 431 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 36 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 540 mA |
| Max DC Current | 540 mA |
| Series Resistance | 431 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 5374
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09618
Ext.Price$0.09618
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09618 | $0.09618 |
| 10 | $0.08624 | $0.86240 |
| 50 | $0.07733 | $3.86650 |
| 100 | $0.06019 | $6.01900 |
| 500 | $0.04685 | $23.42500 |
| 1000 | $0.04456 | $44.56000 |
| 3000 | $0.04238 | $127.14000 |
| 5000 | $0.04031 | $201.55000 |
