
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 700 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 3 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 750 mA |
| Current Rating | 250 mA |
| DC Resistance (DCR) | 700 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 39 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 250 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 250 mA |
| Series Resistance | 700 mΩ |
| DC Current | 250 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 2746
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.05198 | $0.51980 |
| 50 | $0.04704 | $2.35200 |
| 100 | $0.04257 | $4.25700 |
| 500 | $0.04065 | $20.32500 |
| 1000 | $0.03881 | $38.81000 |
| 3000 | $0.03620 | $108.60000 |
| 5000 | $0.03377 | $168.85000 |
| 10000 | $0.03257 | $325.70000 |
