
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 nH |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 14 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 2 A |
| DC Resistance (DCR) | 30 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 3.3 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 2 A |
| Max DC Current | 2 A |
| Series Resistance | 30 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 4196
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09620
Ext.Price$0.09620
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09620 | $0.09620 |
| 10 | $0.04810 | $0.48100 |
| 50 | $0.04276 | $2.13800 |
| 100 | $0.03802 | $3.80200 |
| 500 | $0.03299 | $16.49500 |
| 1000 | $0.02862 | $28.62000 |
| 3000 | $0.02711 | $81.33000 |
| 5000 | $0.02568 | $128.40000 |
| 10000 | $0.02411 | $241.10000 |
