
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 nH |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 40 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 9.5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 900 mA |
| DC Resistance (DCR) | 40 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 3.6 nH |
| Core Material | Air, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 900 mA |
| Max DC Current | 900 mA |
| Series Resistance | 40 mΩ |
| DC Current | 900 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 11742
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07316
Ext.Price$0.07316
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07316 | $0.07316 |
| 10 | $0.03658 | $0.36580 |
| 50 | $0.03344 | $1.67200 |
| 100 | $0.03057 | $3.05700 |
| 500 | $0.02794 | $13.97000 |
| 1000 | $0.02554 | $25.54000 |
| 3000 | $0.02334 | $70.02000 |
| 5000 | $0.02133 | $106.65000 |
| 10000 | $0.01950 | $195.00000 |
