
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Height - Seated (Max) | 0.61 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 10 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 200 mA |
| Current Rating | 750 mA |
| DC Resistance (DCR) | 70 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 3.9 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 750 mA |
| Max DC Current | 750 mA |
| Series Resistance | 70 mΩ |
| DC Current | 750 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 185
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07564
Ext.Price$0.07564
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07564 | $0.07564 |
| 10 | $0.03782 | $0.37820 |
| 50 | $0.03481 | $1.74050 |
| 100 | $0.03204 | $3.20400 |
| 500 | $0.02949 | $14.74500 |
| 1000 | $0.02714 | $27.14000 |
| 3000 | $0.02498 | $74.94000 |
| 5000 | $0.02299 | $114.95000 |
| 10000 | $0.02117 | $211.70000 |
