
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.61 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 7 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 30 |
| Current | 550 mA |
| Current Rating | 900 mA |
| DC Resistance (DCR) | 40 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 3.9 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 900 mA |
| Max DC Current | 900 mA |
| Series Resistance | 40 mΩ |
| DC Current | 900 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 12753
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.06130 | $0.61300 |
| 50 | $0.05575 | $2.78750 |
| 100 | $0.05070 | $5.07000 |
| 500 | $0.04609 | $23.04500 |
| 1000 | $0.04189 | $41.89000 |
| 3000 | $0.03864 | $115.92000 |
| 5000 | $0.03565 | $178.25000 |
| 10000 | $0.03317 | $331.70000 |
