
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 3 GHz |
| Q Factor | 25 |
| Current | 210 mA |
| Current Rating | 250 mA |
| DC Resistance (DCR) | 700 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 40 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 250 mA |
| Max DC Current | 250 mA |
| Series Resistance | 700 mΩ |
| DC Current | 250 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 2064
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09370
Ext.Price$0.09370
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09370 | $0.09370 |
| 10 | $0.04685 | $0.46850 |
| 50 | $0.04215 | $2.10750 |
| 100 | $0.03793 | $3.79300 |
| 500 | $0.03355 | $16.77500 |
| 1000 | $0.02968 | $29.68000 |
| 3000 | $0.02839 | $85.17000 |
| 5000 | $0.02715 | $135.75000 |
| 10000 | $0.02568 | $256.80000 |
| 30000 | $0.02544 | $763.20000 |
