
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.61 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.8 mg |
| Self Resonant Frequency | 2.85 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 540 mA |
| Current Rating | 210 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.08 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 125 °C |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0402, 1005 |
| Inductance | 51 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 210 mA |
| size width | 500 µm |
| size length | 1.00 mm |
| size height | 500 µm |
| Max DC Current | 210 mA |
| Series Resistance | 1.08 Ω |
| DC Current | 210 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 11445
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07930
Ext.Price$0.07930
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07930 | $0.07930 |
| 10 | $0.03965 | $0.39650 |
| 50 | $0.03615 | $1.80750 |
| 100 | $0.03296 | $3.29600 |
| 500 | $0.03005 | $15.02500 |
| 1000 | $0.02740 | $27.40000 |
| 3000 | $0.02498 | $74.94000 |
| 5000 | $0.02278 | $113.90000 |
| 10000 | $0.02078 | $207.80000 |
| 30000 | $0.02003 | $600.90000 |
| 50000 | $0.01931 | $965.50000 |
