
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 10 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 145 mA |
| Current Rating | 750 mA |
| DC Resistance (DCR) | 70 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 4.3 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 750 mA |
| Max DC Current | 750 mA |
| Series Resistance | 70 mΩ |
| DC Current | 750 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 17353
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06394
Ext.Price$0.06394
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06394 | $0.06394 |
| 10 | $0.03197 | $0.31970 |
| 50 | $0.02922 | $1.46100 |
| 100 | $0.02671 | $2.67100 |
| 500 | $0.02442 | $12.21000 |
| 1000 | $0.02232 | $22.32000 |
| 3000 | $0.02040 | $61.20000 |
| 5000 | $0.01865 | $93.25000 |
| 10000 | $0.01705 | $170.50000 |
