
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 8 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 135 mA |
| Current Rating | 600 mA |
| DC Resistance (DCR) | 120 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0402, 1005 |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| Inductance | 5.1 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 600 mA |
| Max DC Current | 600 mA |
| Series Resistance | 120 mΩ |
| DC Current | 600 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 5448
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.05754 | $0.57540 |
| 50 | $0.05230 | $2.61500 |
| 100 | $0.04753 | $4.75300 |
| 500 | $0.04328 | $21.64000 |
| 1000 | $0.03941 | $39.41000 |
| 3000 | $0.03784 | $113.52000 |
| 5000 | $0.03634 | $181.70000 |
| 10000 | $0.03129 | $312.90000 |
