
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 8 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 570 mA |
| Current Rating | 750 mA |
| DC Resistance (DCR) | 70 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 4.7 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 750 mA |
| Max DC Current | 750 mA |
| Series Resistance | 70 mΩ |
| DC Current | 750 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 2478
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07660
Ext.Price$0.07660
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07660 | $0.07660 |
| 10 | $0.03830 | $0.38300 |
| 50 | $0.03442 | $1.72100 |
| 100 | $0.03094 | $3.09400 |
| 500 | $0.02739 | $13.69500 |
| 1000 | $0.02425 | $24.25000 |
| 3000 | $0.02318 | $69.54000 |
| 5000 | $0.02215 | $110.75000 |
| 10000 | $0.02097 | $209.70000 |
