
| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 8 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 35 |
| Current Rating | 1.77 A |
| DC Resistance (DCR) | 40 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 5.6 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 1.77 A |
| Max DC Current | 1.77 A |
| Series Resistance | 40 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Tolerance | 0.1 nH |
Stock: 4450
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.07070 | $0.70700 |
| 50 | $0.06620 | $3.31000 |
| 100 | $0.06198 | $6.19800 |
| 500 | $0.05810 | $29.05000 |
| 1000 | $0.05446 | $54.46000 |
| 3000 | $0.05088 | $152.64000 |
| 5000 | $0.04753 | $237.65000 |
| 10000 | $0.04377 | $437.70000 |
