
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 nH |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 51 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 8 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 800 mA |
| DC Resistance (DCR) | 51 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 5.6 nH |
| Core Material | Air, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 800 mA |
| Max DC Current | 800 mA |
| Series Resistance | 51 mΩ |
| DC Current | 800 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 16426
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06356
Ext.Price$0.06356
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06356 | $0.06356 |
| 10 | $0.03178 | $0.31780 |
| 50 | $0.02898 | $1.44900 |
| 100 | $0.02643 | $2.64300 |
| 500 | $0.02410 | $12.05000 |
| 1000 | $0.02198 | $21.98000 |
| 3000 | $0.02004 | $60.12000 |
| 5000 | $0.01827 | $91.35000 |
| 10000 | $0.01666 | $166.60000 |
