
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 6 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 25 |
| Current | 540 mA |
| Current Rating | 570 mA |
| DC Resistance (DCR) | 130 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 7.3 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 570 mA |
| Max DC Current | 570 mA |
| Series Resistance | 130 mΩ |
| DC Current | 570 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
Stock: 10259
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.05882 | $0.58820 |
| 50 | $0.05358 | $2.67900 |
| 100 | $0.04881 | $4.88100 |
| 500 | $0.04419 | $22.09500 |
| 1000 | $0.04001 | $40.01000 |
| 3000 | $0.03676 | $110.28000 |
| 5000 | $0.03377 | $168.85000 |
| 10000 | $0.03129 | $312.90000 |
