
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 2.1 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 20 |
| Current Rating | 125 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.38 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 91 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 125 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 125 mA |
| Series Resistance | 2.38 Ω |
| DC Current | 125 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 99
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07372
Ext.Price$0.07372
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07372 | $0.07372 |
| 10 | $0.03686 | $0.36860 |
| 50 | $0.03373 | $1.68650 |
| 100 | $0.03086 | $3.08600 |
| 500 | $0.02824 | $14.12000 |
| 1000 | $0.02584 | $25.84000 |
| 3000 | $0.02364 | $70.92000 |
| 5000 | $0.02163 | $108.15000 |
| 10000 | $0.01980 | $198.00000 |
