
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 2.52 Ω |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.794 mg |
| Self Resonant Frequency | 1.5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 20 |
| Current Rating | 120 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.52 Ω |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 100 nH |
| Core Material | Air, Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 120 mA |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 120 mA |
| Series Resistance | 2.52 Ω |
| DC Current | 120 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
Stock: 5865
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07892
Ext.Price$0.07892
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07892 | $0.07892 |
| 10 | $0.03946 | $0.39460 |
| 50 | $0.03548 | $1.77400 |
| 100 | $0.03191 | $3.19100 |
| 500 | $0.02820 | $14.10000 |
| 1000 | $0.02493 | $24.93000 |
| 3000 | $0.02381 | $71.43000 |
| 5000 | $0.02274 | $113.70000 |
| 10000 | $0.02146 | $214.60000 |
