
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 110 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 3.005049 mg |
| Self Resonant Frequency | 6 GHz |
| Q Factor | 35 |
| Current | 550 mA |
| Current Rating | 650 mA |
| DC Resistance (DCR) | 110 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 10 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 650 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 650 mA |
| Series Resistance | 110 mΩ |
| DC Current | 650 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 78702
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08084
Ext.Price$0.08084
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08084 | $0.08084 |
| 10 | $0.04042 | $0.40420 |
| 50 | $0.03683 | $1.84150 |
| 100 | $0.03356 | $3.35600 |
| 500 | $0.03014 | $15.07000 |
| 1000 | $0.02706 | $27.06000 |
| 3000 | $0.02382 | $71.46000 |
| 5000 | $0.02097 | $104.85000 |
