
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.61 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 6 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 35 |
| Current | 550 mA |
| Current Rating | 650 mA |
| DC Resistance (DCR) | 110 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 11 nH |
| Core Material | Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 650 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 650 mA |
| Series Resistance | 110 mΩ |
| DC Current | 650 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
Stock: 556
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08372
Ext.Price$0.08372
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08372 | $0.08372 |
| 10 | $0.04186 | $0.41860 |
| 50 | $0.03761 | $1.88050 |
| 100 | $0.03380 | $3.38000 |
| 500 | $0.03037 | $15.18500 |
| 1000 | $0.02729 | $27.29000 |
| 3000 | $0.02452 | $73.56000 |
| 5000 | $0.02203 | $110.15000 |
| 10000 | $0.01980 | $198.00000 |
