
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 1 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 5.5 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 40 |
| Current | 420 mA |
| Current Rating | 550 mA |
| DC Resistance (DCR) | 150 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 16 nH |
| Core Material | Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 550 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 550 mA |
| Series Resistance | 160 mΩ |
| DC Current | 550 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 1755
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07622
Ext.Price$0.07622
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07622 | $0.07622 |
| 10 | $0.03811 | $0.38110 |
| 50 | $0.03581 | $1.79050 |
| 100 | $0.03365 | $3.36500 |
| 500 | $0.03162 | $15.81000 |
| 1000 | $0.02971 | $29.71000 |
| 3000 | $0.02792 | $83.76000 |
| 5000 | $0.02624 | $131.20000 |
| 10000 | $0.02466 | $246.60000 |
| 30000 | $0.02317 | $695.10000 |
| 50000 | $0.02178 | $1089.00000 |
