
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 1 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 4.9 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 40 |
| Current | 400 mA |
| Current Rating | 550 mA |
| DC Resistance (DCR) | 150 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 20 nH |
| Core Material | Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 550 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 550 mA |
| Series Resistance | 160 mΩ |
| DC Current | 550 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
Stock: 2410
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07604
Ext.Price$0.07604
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07604 | $0.07604 |
| 10 | $0.03802 | $0.38020 |
| 50 | $0.03435 | $1.71750 |
| 100 | $0.03104 | $3.10400 |
| 500 | $0.02766 | $13.83000 |
| 1000 | $0.02464 | $24.64000 |
| 3000 | $0.02263 | $67.89000 |
| 5000 | $0.02078 | $103.90000 |
