
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.651 mm |
| Width | 990.6 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 900 µm |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 3.45 GHz |
| Q Factor | 40 |
| Current Rating | 1.3 A |
| DC Resistance (DCR) | 86 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 22 nH |
| Core Material | Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 1.3 A |
| Max DC Current | 1.3 A |
| Series Resistance | 86 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 3526
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08776
Ext.Price$0.08776
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08776 | $0.08776 |
| 10 | $0.07195 | $0.71950 |
| 50 | $0.06516 | $3.25800 |
| 100 | $0.05901 | $5.90100 |
| 500 | $0.05349 | $26.74500 |
| 1000 | $0.04849 | $48.49000 |
| 3000 | $0.04397 | $131.91000 |
