
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.78 mm |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.4986 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Self Resonant Frequency | 2.3 GHz |
| Q Factor | 40 |
| Current Rating | 540 mA |
| DC Resistance (DCR) | 170 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | 85.0 °C |
| rohs status | Compliant |
| case package | 1608, 0603 |
| Inductance | 27 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 540 mA |
| size width | 800 µm |
| size length | 1.60 mm |
| size height | 800 µm |
| case package si | 1608 |
| Max DC Current | 540 mA |
| Series Resistance | 170 mΩ |
| DC Current | 540 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Type | Wirewound |
Stock: 4091
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08276
Ext.Price$0.08276
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08276 | $0.08276 |
| 10 | $0.04138 | $0.41380 |
| 50 | $0.03796 | $1.89800 |
| 100 | $0.03483 | $3.48300 |
| 500 | $0.03196 | $15.98000 |
| 1000 | $0.02932 | $29.32000 |
| 3000 | $0.02690 | $80.70000 |
| 5000 | $0.02468 | $123.40000 |
| 10000 | $0.02264 | $226.40000 |
