
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.651 mm |
| Width | 889 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 900 µm |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 2.88 GHz |
| Q Factor | 40 |
| Current Rating | 1.1 A |
| DC Resistance (DCR) | 120 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 30 nH |
| Core Material | Ferrite, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 1.1 A |
| Max DC Current | 1.1 A |
| Series Resistance | 120 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Packaging | Reel |
| Type | Wirewound |
Stock: 1889
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.07198 | $0.71980 |
| 50 | $0.06540 | $3.27000 |
| 100 | $0.05942 | $5.94200 |
| 500 | $0.05385 | $26.92500 |
| 1000 | $0.04881 | $48.81000 |
| 3000 | $0.04319 | $129.57000 |
| 5000 | $0.03822 | $191.10000 |
