
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 230 mΩ |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 100 MHz |
| Self Resonant Frequency | 3.2 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 40 |
| Current | 380 mA |
| Current Rating | 420 mA |
| DC Resistance (DCR) | 230 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 33 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 420 mA |
| inductance tolerance | 2 % |
| Max DC Current | 420 mA |
| Series Resistance | 230 mΩ |
| DC Current | 420 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 28861
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08160
Ext.Price$0.08160
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08160 | $0.08160 |
| 10 | $0.04080 | $0.40800 |
| 50 | $0.03748 | $1.87400 |
| 100 | $0.03443 | $3.44300 |
| 500 | $0.03163 | $15.81500 |
| 1000 | $0.02906 | $29.06000 |
| 3000 | $0.02670 | $80.10000 |
| 5000 | $0.02453 | $122.65000 |
| 10000 | $0.02254 | $225.40000 |
