
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 2.7 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 40 |
| Current | 280 mA |
| Current Rating | 380 mA |
| DC Resistance (DCR) | 290 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| rohs status | Compliant |
| case package | 1608, 0603 |
| Inductance | 43 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 380 mA |
| case package si | 1608 |
| Max DC Current | 380 mA |
| Series Resistance | 290 mΩ |
| DC Current | 380 mA |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
Stock: 15314
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07450
Ext.Price$0.07450
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07450 | $0.07450 |
| 10 | $0.03725 | $0.37250 |
| 50 | $0.03379 | $1.68950 |
| 100 | $0.03065 | $3.06500 |
| 500 | $0.02780 | $13.90000 |
| 1000 | $0.02522 | $25.22000 |
| 3000 | $0.02288 | $68.64000 |
| 5000 | $0.02075 | $103.75000 |
| 10000 | $0.01882 | $188.20000 |
