
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 nH |
| Height - Seated (Max) | 1 mm |
| Length | 1.651 mm |
| Width | 990 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 900 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 2.012816 mg |
| Self Resonant Frequency | 15 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 13 |
| Current Rating | 670 mA |
| DC Resistance (DCR) | 170 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 3 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 670 mA |
| Max DC Current | 670 mA |
| Series Resistance | 170 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Stock: 238
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10397
Ext.Price$0.10397
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10397 | $0.10397 |
| 10 | $0.09329 | $0.93290 |
| 50 | $0.08371 | $4.18550 |
| 100 | $0.07475 | $7.47500 |
| 500 | $0.06674 | $33.37000 |
| 1000 | $0.06228 | $62.28000 |
| 3000 | $0.05811 | $174.33000 |
