
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 3.005049 mg |
| Self Resonant Frequency | 2.5 GHz |
| Q Factor | 38 |
| Current | 650 mA |
| Current Rating | 370 mA |
| DC Resistance (DCR) | 330 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 51 nH |
| Core Material | Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 370 mA |
| Max DC Current | 370 mA |
| Series Resistance | 330 mΩ |
| DC Current | 370 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Type | Wirewound |
Stock: 2160
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.05130 | $0.51300 |
| 50 | $0.04839 | $2.41950 |
| 100 | $0.04565 | $4.56500 |
| 500 | $0.04177 | $20.88500 |
| 1000 | $0.03822 | $38.22000 |
| 3000 | $0.03208 | $96.24000 |
| 5000 | $0.02693 | $134.65000 |
