
| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 1 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 10 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 38 |
| Current | 900 mA |
| Current Rating | 900 mA |
| DC Resistance (DCR) | 45 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 5.6 nH |
| Core Material | Air, Non-Magnetic |
| RMS Current (Irms) | 900 mA |
| Max DC Current | 900 mA |
| Series Resistance | 45 mΩ |
| DC Current | 900 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Tolerance | 0.5 nH |
Stock: 3665
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09926
Ext.Price$0.09926
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09926 | $0.09926 |
| 10 | $0.04963 | $0.49630 |
| 50 | $0.04437 | $2.21850 |
| 100 | $0.03967 | $3.96700 |
| 500 | $0.03482 | $17.41000 |
| 1000 | $0.03056 | $30.56000 |
| 3000 | $0.02764 | $82.92000 |
| 5000 | $0.02499 | $124.95000 |
